Pułapki w obrocie lokalami mieszkalnymi i użytkowymi

Cena regularna: 320 zł.
Szkolenie: Pułapki w obrocie lokalami mieszkalnymi i użytkowymi.
Termin: 12.12.2023r.
Godziny szkolenia: 9.00-14.30., dwie przerwy po 15 minut.
Typ szkolenia: online
Opiekun szkolenia: Aleksandra Matolicz, tel. 668 809 728

Dla kogo to szkolenie?
Dla pośredników w obrocie nieruchomościami, inwestorów i pasjonatów nieruchomości.
Jest to szkolenie dla praktyków, o średnimi i wyższym stopniu zaawansowania.

Opis szkolenia:
Sprzedaż lokali mieszkalnych uznawana jest za najprostszą i dlatego większość pośredników od niej zaczyna swoje pierwsze kroki w branży. Jednak okazuje się, że z pozoru najłatwiej sprzedający się produkt może sprawić spore problemy. Co może pójść nie tak? Gdzie zachować czujność? Jak uniknąć pułapek i zapewnić sobie zadowolenie klientów? Na szkoleniu omówimy sprzedaż lokalu mieszkalnego na każdym jego etapie oraz pojawiające się zagrożenia. Oprzemy się na przykładach z życia wziętych, teoria zostanie poparta praktyką, a każdy z uczestników będzie mógł zadawać nurtujące go pytania.
Bez przynudzania, tylko konkrety – wyciśniemy każdą minutę spotkania.

Program:

 1. Zaczniemy od rodzajów praw do lokali, z jakimi spotkacie się na rynku nieruchomości. W trakcie szkolenia dowiecie się, czym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu różni się od prawa własności oraz, jakie dokumenty należy przygotować do sprzedaży każdego rodzaju lokalu.
 2. Dwupaki, trzypaki, czteropaki- co to jest, w jaki sposób inwestorzy kupują i sprzedają mieszkania.
 3. W tym miejscu omówimy proces powstawania niezależnych lokali, czyli jak to robią deweloperzy i fliperzy.
 4. Ostatnio modna stała się sprzedaż ekspektatywy- opowiemy o niebezpieczeństwach takiej sprzedaży.
 5. Popatrzymy na lokal w ujęciu wieczystoksięgowym- co nas może zaskoczyć w księdze wieczystej prowadzonej dla tego typu nieruchomości – szczególna uwagę zwrócimy na dział I-O.
 6. Przedmiotem analizy stanie się niezwykle kłopotliwa nieruchomość wspólna – jak odróżnić piwnice przynależną do lokalu od części wspólnych.
 7. Pokażę, że sprzedaż mieszkania z ogródkiem nie zawsze jest prosta – zdradzę tajemnice tzw. podziału quod usum.
 8. Omówimy status prawny miejsca postojowego, balkonu, garażu. 
 9. Sięgniemy po podstawowe zasady zarządzania nieruchomością wspólną, odpowiemy na pytanie, jakich wiadomości na temat sprzedawanych lokali szukać u zarządców.
 10. Sprawdzimy, czy kupno mieszkania na flipa może sprawiać kłopoty – czy przebudowa, nadbudowa, podział i łączenie lokali, adaptacja strychu wymagają dodatkowych kroków.
 11. Sprzedajesz lokal mieszkalny na kancelarię prawną albo buro księgowe– musisz wiedzieć, jak wygląda zmiana przeznaczenia lokalu.
 12. Sprawdzimy, czy mieszkania tzw. bezczynszowe  są okazją czy pułapką.
 13. Nie zawsze media w lokalu są legalne- podpowiemy, co i jak warto sprawdzić.
 14. Sprzedajesz dom czy jednak lokal- tajemnice deweloperów (kiedy sprzedaż domu okazuje się sprzedażą lokalu).
 15. Opowiem, na co powinieneś uważać przy sprzedaży lokali z ”pierwszej” ręki (zakupionych wcześniej od dewelopera).
 16. Omówimy procedurę wydania lokalu, m.in.  jak sporządzić protokół i jak sobie poradzić z uwagami klientów przy sprzedaży lokalu.
 17. Weźmiemy pod lupę   spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu: 
  – porównamy je  do prawa własności,
  – zastanowimy się, czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to przeżytek?,
  – omówimy różnice w sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w stosunku do sprzedaży prawa własności,- sprawdzimy, czy założenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może sprawiać kłopoty.

Kto poprowadzi dla Was szkolenie:
Radca prawny Ewa Klos-Rychter- radca prawny oraz aktywny zawodowo pośrednik (licencja nr 2770), od 20 lat zawodowo związana z obsługą rynku nieruchomości, analityk rynku nieruchomości, specjalistka w zakresie prawa obrotu nieruchomościami, uznana negocjatorka umów i praktyk sądowy. Od 2006 roku właścicielka Kancelarii Prawnej oraz Biura Obrotu Nieruchomościami KLOS. Uznany wykładowca na wyższych uczelniach, wykładowca na licznych szkoleniach, prelegent na konferencjach poświęconych rynkowi nieruchomości, trener na kursach przygotowujących do pracy w pośrednictwie. Autorka wielu publikacji dotyczących m.in. analizy sytuacji na rynku nieruchomości, oceny stanu prawnego nieruchomości. Zaangażowana w rozwój zawodu oraz środowiska pośredników w obrocie nieruchomościami. W latach 2005-2009 Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami DOSPON. W latach 2011-2013 członek Zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, w latach 2009 -2013 członek Komisji Odpowiedzialności Zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami. Laureatka wielu nagród, m.in. Złotej Odznaki Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Medalu XX – lecia Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, dwóch wyróżnień za wkład w rozwój profesji pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz rynku nieruchomości.

Regulamin szkoleń:  https://szkolenianieruchomosci.pl/regulamin-szkolen/
Link wraz z materiałami szkoleniowymi otrzymają Państwo 2 dni robocze przed terminem szkolenia.